FARBA – významný výrazový prostriedok

BLOG - 1. septembra 2017 - Adam Rožánek

FARBA – významný výrazový prostriedok

Farba je významný výrazový prostriedok, ktorý dokáže ovplyvniť naše nálady a pocity. Každý človek má vlastné spektrum preferovaných farieb. Ich vplyv na vytvorenie príjemnej atmosféry a na fyziologické účinky človeka sú neobyčajné. Do interiéru si vyberáme farby, ktoré podvedome spájame s príjemnými pocitmi či zážitkami. Ak si nie ste istý výberom správnych farieb alebo ich kombinácií, máme pre vás popis vlastností a niekoľko tipov.

Dobrá rada: Voľba farby závisí aj od svetelnej intenzity miestnosti. Rozlišujeme nielen množstvo denného alebo umelého svetla, ale aj smer priameho či nepriameho žiarenia.

Psychológia farieb
• aktívne – viac povzbudzujúce – napríklad červená a žltá
• pasívne – viac upokojujúce – napríklad zelená a modrá
• teplé – pocitovo otepľujú interiér a predmety zdanlivo približujú – príkladom je červená a oranžová
• studené – v interiéri pôsobia chladne, neosobne a predmety opticky vzďaľujú – príkladom je modrá a zelená
• neutrálne – nevyvolávajú žiadne silnejšie pocity a sú najvhodnejšie pre kombináciu s ostatnými farbami – príkladom je čierna, biela a šedá

 

 

Farebnosť v jednotlivých izbách
Pri farebnom dekorovaní interiéru berieme na vedomie konkrétne využitie daného priestoru. Typickým príkladom je priestor obývačky, ktorú rodina aktívne využíva, a preto je vhodné použiť farby teplé a akčné. Naopak v spálni, kde človek túži po odpočinku a pokoji, volíme farby studené a neutrálne. Pre dnešné jednoduché a vzdušné priestory v dome či byte by sa mali použiť maximálne dve základné farby a jedna doplnková. Ideálne je začať jemnými pastelovými farbami v obývačke a spálni. Detská izba by však mala byť prežiarená intenzívnou farbou, alebo farbami, ktoré rozveselia deti a podporia ich kreativitu. V detskej izbe nikdy nevolíme dominantnú červenú farbu, pretože je príliš agresívna.

Vlastnosti a symbol farieb
Biela = symbol čistoty, občas pôsobí sterilne až chladne. Rozjasňuje a zväčšuje priestor. Je neutrálna a možno ju skombinovať s akoukoľvek farbou. Ak ju použijeme ako pozadie, veci pred ňou sú vyzdvihnuté a zdôraznené.
Sivá = symbol sychravosti, priemernosti a nudy. Je to neutrálna farba, upokojuje a príliš neoslňuje ako je to v prípade bielej. Sivá je vhodná v kombinácií so žiarivými farbami.
Žltá = symbol slnka, tepla a tvorivosti. Táto farba je optimistická, pôsobí veselo. Je zdrojom dobrej nálady, povzbudzuje a stimuluje intelekt. Žiarivo žltá osvieži a rozjasní každý interiér. Vhodná v kombinácií s bielou, čiernou alebo ako odvážny kontrast k červenej či modrej. V pastelových odtieňoch sa hodí do pracovne alebo detskej izby.
Oranžová = symbol ohňa, tepla a energie. Je veselá a hravá, podnecuje kreativitu a prináša dynamiku do priestoru. Výrazné tóny prinášajú do domova energiu, ktorá je menej agresívna ako pri červenej. Jemné tóny zas vnášajú do priestoru viac pokoja a pohody. Vhodná v kombinácií s bielou, žltou ako doplnok k modrej.
Červená = symbol srdca, lásky, vášne a energie. Dynamická farba, ktorá udržuje koncentráciu, dodáva vitalitu a životnú energiu. Nie je vhodná do priestoru s hyperaktívnymi deťmi. Vhodná v kombinácií s bielou a žltou. Pre odvážnych je spojenie s čiernou, modrou alebo hnedou.
Hnedá = symbol zeme, stromu a domova. Je spojená s predstavou poriadku, dôveryhodnosti a útulnosti. Deti ju nemajú radi, rodičia vystavení stresu k nej cítia náklonnosť pre pocit príjemnej dôvernej atmosféry. Aby hnedá nepôsobila nudne, je dobré ju kombinovať s pestrými farbami.
Zelená = symbol prírody a mladosti. Pôsobí upokojujúco a harmonizujúco. Je to farba istoty a spokojnosti, povzbudzuje a stimuluje intelekt. Hodí sa do priestoru, kde sa vyžaduje čistota, jasnosť, vyrovnanosť (napr. spálňa, kúpeľňa, obývačka). Vhodná v kombinácií so žltou, bielou alebo hnedou.
Modrá = symbol oblohy alebo vody. Je to farba intelektu, mieru i túžby. Svetlé odtiene prinášajú pocit uvoľnenia, pokoja, pocit otvorenosti až nekonečna. Je vhodná do miestností, kde sa vyžaduje pokoj pre myslenie a relax. Vhodná v kombinácií s bielou, žltou alebo oranžovou.
Fialová = symbol tajomnosti a zmyslu pre duchovné záležitosti. Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby. Táto mystická farba je plná túžob, ilúzií a melanchólie. Vyvoláva kontroverzné pocity. V spálni vytvorí romantické prostredie, v obývačke či jedálni pridá dramatickosť, privádza k meditácií.
Čierna = symbol elegancie, luxusu a tmy. Rovnako ako biela, je to neutrálna farba, vo väčšom množstve však evokuje smútok. Je kombinovateľná s každou farbou, vstrebáva energiu a utišuje konflikty. Zatemňuje a zmenšuje priestor, preto je vhodná ako doplnková farba.

Tak ako s citom určujeme farebnosť daného priestoru, dopĺňame farby správnou textúrou a materiálom. Inak pôsobí červená na drsnej a matnej omietke, inak na textile, a inak ako farba skla. O typoch materiálov, ich vlastnostiach a textúre sa dozviete v niektorom z ďalších článkov.

ďalšie zaujímavé príspevky

Základné riešenie kuchyne
ČÍTAŤ
Kuchyňa – dejisko rodinných rituálov
ČÍTAŤ
Začiatkom komfortného bývania je projekt
ČÍTAŤ
Čo zahŕňa projektová dokumentácia I.
ČÍTAŤ

NADČASOVÁ ARCHITEKTÚRA
KVALITA A ÚŽITKOVÁ HODNOTA